تبلیغات
زیگورات - مطالب مرداد 1397

جزئیات واردات کالاهای اساسی به ایران

جمعه 26 مرداد 1397
09:20 ب.ظ
محمد محمدی


کالاهای اساسی

در میان کالاهای اساسی واردشده به ایران در سال جاری، ذرت بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و از سوی دیگر واردات دانه‌های روغنی نیز ۲۲ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران، در هفت ماهه نخست سال‌جاری، ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تن انواع کالاهای اساسی به ارزش پنج میلیارد و ۳۴۳ میلیون دلار وارد کشور شده است.

ذرت، برنج، دانه‌های روغنی، دارو، روغن‌های خوراکی، گوشت قرمز، کنجاله سویا، جو، کود،   قند و شکر و گندم ازجمله کالاهای اساسی هستند که طی هفت ماهه سال‌جاری وارد ایران شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ذرت در صدر کالاهای اساسی وارد شده قرار دارد که به میزان چهار میلیون و ۷۶۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۱۸ میلیون دلار وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است.

دانه‌های روغنی با حجم یک میلیون و ۷۸۸ هزار تن و به ارزش ۹۲۴ میلیون دلار وارد کشور شده است و از نظر ارزشی نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که بر اساس گزارش گمرک ایران، روزانه بیش از ۴۰۰۰ اظهار در گمرکات انجام می‌شود و فقط توقف دو درصد از کالاها در گمرک بیش از معمول است و ۹۰ درصد کالاهایی که وارد گمرک می‌شوند، در کمتر از سه روز ترخیص می‌شوند.

همچنین خدمات شبانه‌روزی و ۲۴ ساعته گمرک در شرایط ویژه اقتصادی به کالاهای اساسی در گمرکات مهم ایران صورت می گیرد و روند ترخیص این کالاها به صورت لحظه‌ای به کمک سامانه جامع گمرکی در مرکز پایش دفتر واردات گمرک رصد می‌شود.مذاکرات اوپک برای کاهش تولید بیش از یک میلیون بشکه نفت

پنجشنبه 25 مرداد 1397
09:48 ب.ظ
محمد محمدی


اوپک

منابع آگاه می‌گویند اوپک و شرکایش سرگرم مذاکره بر روی یک پیشنهاد برای کاهش تولید نفت به میزان ۱.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ هستند.

به گزارش ایسنا، اوپک درست چند ماه پس از افزایش تولید، به دلیل نگرانی از عرضه کم سابقه از سوی عربستان سعودی، روسیه و آمریکا، درباره کاهش تولید صحبت می‌کند.

چنین تغییری ممکن است دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا را که هفته جاری از اوپک خواست تولید نفت را کاهش ندهد، به خشم بیاورد. همچنین اوپک با این اقدام در خطر از دست دادن سهم بازارش به رقیبان آمریکایی قرار خواهد گرفت اما منابع آگاه گفته‌اند ممکن است لازم باشد روسیه برای حمایت از چنین اقدامی متقاعد شود.

افت قیمت نفت بسیاری از فعالان بازار نفت را متعجب کرده است. قیمت نفت برنت از رکورد ۸۶ دلار در هر بشکه در اوایل اکتبر، روز چهارشنبه به ۶۶ دلار سقوط کرد. تا چند هفته پیش برخی از شرکت‌های بازرگانی از نفت ۱۰۰ دلاری صحبت می‌کردند.

منابع آگاه که به دلیل محرمانه بودن موضوع حاضر به افشای نامشان نبودند، گفتند کاهش حداکثر ۱.۴ میلیون بشکه در روز یکی از گزینه‌های مورد بحث میان وزیران انرژی عربستان سعودی، روسیه و سایر تولیدکنندگان بوده است.

اوپک و گروهی از کشورهای غیراوپک از ابتدای سال ۲۰۱۷ برای محدود کردن عرضه نفت همکاری کرده‌اند اما کاهش تولید خود را در ژوئن تحت فشار ترامپ برای پایین بردن قیمت نفت، تسهیل کردند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی از ضرورت کاهش عرضه صحبت کرده است.

دور جدید کاهش عرضه اوپک در سال ۲۰۱۹ به رونق بیشتر تولید نفت شیل آمریکا کمک خواهد کرد و احتمالا سیکلی که در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاد را تکرار می‌کند.

هنوز رقمی تایید نشده است

به گفته منابع آگاه، اوپک و شرکایش هنوز درباره رقم نهایی برای کاهش عرضه به توافق نرسیده‌اند.

یکی از این سه منبع آگاه گفت: کاهش حداقل یک میلیون بشکه در روز مورد لحاظ قرار گرفته و ممکن است بالاتر از ۱.۴ میلیون بشکه در روز باشد. یک منبع دیگر که یک نماینده اوپک بود تایید کرد که احتمال کاهش بیشتر از ۱.۴ میلیون بشکه در روز وجود دارد.

نیجریه و لیبی که از شرکت در توافق کاهش تولید معاف شده بودند ممکن است در توافق جدید شرکت داده شوند.

یک منبع آگاه گفت: ما درباره کاهش تولید از سوی همه شامل نیجریه و لیبی صحبت می‌کنیم زیرا تولید آنها در ماه‌های اخیر از سقف تعیین شده فراتر رفته است.

مقامات اوپک مطمئن نیستند که آیا روسیه به یک دور دیگر کاهش عرضه ملحق خواهد شد یا خیر. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اظهار کرده هیچ اقدام فوری، مهار کاهش قیمت نفت را تضمین نمی‌کند.

وی در سنگاپور گفت: بازار اکنون کاملا نوسانی است. ما به خاطر می‌آوریم که قیمت نفت به همین شکلی که اکنون کاهش پیدا کرده، به شدت افزایش پیدا می‌کرد. ما باید برای تثبیت قیمت‌ها به تحولات بلندمدت نگاه کنیم.

اما مقامات اوپک امیدوارند روسیه با آنها همراهی کند. یکی از این منابع آگاه با اشاره به توافق کاهش تولید سال ۲۰۱۷ که در آن روسیه سهم کاهش تولید خود را به تدریج انجام داد، گفت: هر گونه کاهش تولید از سوی روسیه ممکن است تدریجی باشد.ماکروارگونومی چیست؟ (Macroergonomics)

سه شنبه 2 مرداد 1397
10:18 ق.ظ
محمد محمدی

تعریف ارگونومی کلان

 

در سال ۱۹۵۰، فیلد ارگونومی در پاسخ به اختلافات انسان- ماشین، به ویژه در زمینه هوانوردی ظهور نمود. قرن ۲۱ شاهد تکنولوژی و پیچیدگی بی سابقه ای بوده و تا حدی این مسئله باعث بروز چالش های طراحی سیستم کاری شده است. به طور مثال، در بخش مراقبت پزشکی، پرستاران و سایر پرسنل به طور روتین در شیفت های ۱۲ ساعتی مشغول کار هستند. ساختارهای سازمانی مراقبت پزشکی تغییر کرده، اختلافاتی بین پرسنل انسانی و تکنولوژی پزشکی وجود دارد و انگیزه کاهش هزینه ها، کارایی هایی به خرج و هزینه اثربخشی و رفاه پرسنل انسانی ایجاد کرده است. بنابراین خطاهای پزشکی و هزینه های مالی و انسانی مربوطه، در این صنعت بسیار نگران کننده هستند. در ارتش، رویدادهای ‘‘friendly fire’’ عناوین را به خود اختصاص می دهند. تولید به سرعت به سمت کشورهایی نظیر چین در حال مهاجرت می باشد. کاهش تقاضا و نیاز به کاهش هزینه ها، هوانوردی را نیز به چالش کشانده است. در صنعت ساخت و ساز آمریکا، کارگران رویدادها و سوانح ایمنی و سلامتی را با نرخ هشدار دهنده ای تجربه می کنند. با این وجود مشخص نیست که چرا کشورهای دیگر دارای نرخ سوانح پائین تری هستند و چرا زیرگروههای قومی خاص آمریکا، بیشتر از از دیگران سوانح و رویدادها را تجربه می کنند.


با این حال، همان گونه که در اروپا تشخیص داده شده است، این مسئله شک برانگیز می باشد که به ترکیبی از عوامل مدیریتی، طراحی و فرهنگی اشاره خواهد شد. بخش خدمات با مسائل طراحی کاری به ستوه آمده و نیازهای تعامل انسان- کامپیوتر در حد وسیع و گسترده می باشد. بالاخره، هر صنعتی به چالش کشانده شده و این نیازها فراتر از سطح واسط انسان- ماشین برای حل مسئله می باشند.


این مثالها و مثالهای دیگر نیاز به رویکرد سیستم بزرگ عرضه شده توسط ماکروارگونومی را پیشنهاد می دهند. ماکروارگونومی، با تحلیل، طراحی و ارزیابی سیستم های کاری سرو کار دارد. در اینجا از کار تیمی برای اشاره به هر شکل از تلاش یا فعالیت انسانی، من جمله تفریح و سرگرمی و فراغت استفاده می شود.


این سیستم ها مثل یک فرد که از ابزار دستی استفاده می کند، ساده یا مثل سازمان چندملیتی پیچیده هستند. سیستم کاری از دو یا چند نفر تشکیل می شود که با برخی اشکال(۱) طراحی شغل، (۲) سخت و افزار و یا نرم افزار، (۳) محیط داخلی، (۴) محیط خارجی، و (۵) یک طراحی سازمانی ( به عبارتی ساختار و فرایندهای سیستم کاری) در تعامل می باشند. طراحی شغل شامل ماژول های کاری، وظایف، دانش و مهارت و عواملی نظیر درجه خودمختاری، هویت، تنوع، معناداری، بازخورد، و فرصت تعامل اجتماعی می شود. سخت افزار به طور نمونه از ماشین ها یا ابزارها تشکیل می شود.


در کنار نیاز به حضور در سیستم بزرگتر، می توان به نیاز به دستیابی به نتایج مهم و معنادار اشاره نمود. در این زمینه، به نظر می رسد ارگونومیست ها هماننددیگران، نیاز به توجیه هزینه مداخلاتشان دارند.


ماکروارگونومی راهی برای کمک به این تعقیب می باشد. ماکروارگونومی با تحلیل، طراحی و ارزیابی سیستم های کاری سرو کار دارد. ازکلمه کار، در اینجا برای اشاره به هر شکل از تلاش یا فعالیت انسانی، من جمله تفریح و سرگرمی استفاده شده است.


هدف استراتژی ماکروارگونومی ، بهینه سازی سیستم اجتماعی فنی و مطالعه اثر ساختارهای سازمانی بر رفتار انسان و ایمنی می باشد. ماکروارگونومی از اصول مدیریت کیفیت جامع اقتباس شده است ،بر شرایط مورد نیاز برای بهبود کل سیستم تاکید کرده و عمدتاً روی موارد زیر کار می کند: (۱) تعداد، آموزش و رضایتمندی پرسنل، (۲) کیفیت تجهیزات و تعمیر و نگهداشت تجهیزات، (۳) بهبود محیط فیزیکی، (۴) کیفیت فرایندهای کاری، و (۵) تولید اقتصادی که از لحاظ کیفیت و کمیت کافی می باشد. این تنها یک روش تحلیل نیست، بلکه رویکرد طراحی سیستم های اجتماعی فنی نیز به شمار می رود که ویژگیهای سیستمی ( مشترکاً با جنبه های فنی و سازمانی رفتار می کند )، مشارکتی، و مستمر بودن را به معرض نمایش می گذارد.


در تکنولوژی ماکروارگونومی که تکنولوژی واسط انسان- سازمان- محیط- ماشین نامیده شده است، هر چهار جزء سیستم های اجتماعی فنی، در نظر گرفته شده اند، با این حال، در اینجا عمدتاً بر رابطه بین طراحی سازمانی با تکنولوژی بکاررفته در سیستم جهت بهینه سازی سیستم- تابع انسانی تاکید می شود. ماکروارگونومی به رویکرد سیستم اجتماعی فنی از بالا به پائین برای طراحی سیستم های کاری و کاربر طراحی کل سیستم کاری واسط های انسان- شغل، انسان- ماشین، و انسان- نرم افزار اتلاق می گردد.

هرچند ارگونومیست های مختلف در مورد اهمیت رویکرد سیستم های درست نوشته بوده و عوامل سازمانی و مدیریت را در ارگونومی مد نظر قرار می دهند، اما شروع رسمی ماکروارگونومی به عنوان یک زیررشته قابل شناسایی ریشه در کار Human Factors Society’s Select Committee on Human Factors Futures ، ۲۰۰۰- ۱۹۸۰ داشت.


برای اثربخش ظاهر شدن رشته عوامل انسانی/ ارگونومی، و واکنش پذیر بودن نسبت به نیازمندیهای قابل پیش بینی دو دهه آینده و بعد ازآن، یکپارچگی عوامل طراحی سازمان و مدیریت (ODAM) در تحقیق و عمل لازم و ضروری بود. در سال ۱۹۸۸، ODAM یکی از پنج موضوع اصلی دهمین کنگره IEA Triennial در سیدنی، استرالیا بود. برای کنگره های دوازدهم و سیزدهم، پیشنهادات مقاله بیشتری در مورد ماکروارگونومی و ODAM نسبت به موضوعات دیگر دریافت شد و آن یکی از سه موضوع برتر از لحاظ مقالات مطرح شده در کنگره چهاردهم به شمار می رفت.


در سال ۱۹۹۸، در پاسخ و واکنش به روش قابل ملاحظه، یافته های تحقیق و تجربه عمل توسعه یافته در سطح بین المللی در طول دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، Human Factors and Ergonomics Society ODAM Technical Group نامش را به گروه فنی ماکروارگونومی (Me TG) تغییر داد.

 

منبع: تاثیر پذیری مهندسی انعطاف پذیری از عوامل ارگونومی کلان طراحی سازمان و مدیریتتعریف VIBEX به عنوان یک سیستم خبره

سه شنبه 2 مرداد 1397
10:17 ق.ظ
محمد محمدی


 expert system

 

VIBEX پیشنهادی یک برنامه مشاوره مبتنی بر سیستم کامپیوتری است که براساس دانش عملی حوزه مسئله خاصی را بررسی می کند. VIBEX یک سیستم خبره می باشد که از توابع مختلفی پشتیبانی کرده و شماتیک سیستم در شکل ۱ نشان داده شده است. سیستم از دو برنامه تشکیل می شود، VIBEX-TBL و VIBEX-DT. از VIBEX-TBL برای پرس و جوی فرایند تشخیصی با استفاده از DTA با ماتریس علت- نتیجه استفاده می شود که ارتعاش و شرایط ماشین را نشان می دهد. همچنین این سیستم حاوی یک ادیتور یا ویرایشگر DTA می باشد که از آن برای ورود، تغییر و حذف اطلاعات ارتعاش استفاده می شود. از آنجایی که VIBEX-TBL دارای ۴۲ علت غیر عادی نهفته ارتعاش و ۳۱ نشانه ارتعاش طبق ۵ گروه اطلاعات ارتعاش می باشد، در نتیجه ازآن می توان مستقیماً برای تشخیص مسئله استفاده نمود. از VIBEX-DT برای پرس و جوی فرایند با استفاده از DT ساخته شده از طریق آموزش داده ها استفاده می شود. در VIBEX-DT، از مولد DT می توان مستقیماً و به راحتی برای ساخت DT جهت تشخیص ماشین آلات چرخشی با یک روش محاوره ای و شهودی استفاده نمود.


زمانی که از VIBEX-TBL برای تشخیص علل ارتعاش پیچیده استفاده می شود، مفید ظاهر شده و یک حسن دارد، زیرا VIBEX-DT می تواند علل ارتعاش را تعیین و معیارها را محدود نماید. سیستم های مرکب مکملی برای یکدیگر می باشند. برنامه سیستم روی پلتفرم ویندوز اجرا و دارای رابط یا واسط کاربری راحتی می باشد. از Visual Basic و ++ Visual C برای توسعه سیستم تشخیصی استفاده گردید.

                         expert systemتمامی حقوق این وب سایت متعلق به زیگورات است. || طراح قالب avazak.ir