تبلیغات
زیگورات - مطالب خرداد 1397

هیچ منابعی برای مسکن اجتماعی داده نشد

شنبه 26 خرداد 1397
09:21 ب.ظ
محمد محمدی


بازسازی زلزله کرمانشاه بنیاد مسکن

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: عمده کارهای ما در راستای مسئولیت اجتماعی است که ساخت مسکن رایگان را نیز در دستور کار داریم اما در بخش مسکن اجتماعی هیچ منابعی به ما اختصاص داده نشده است.

علیرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طبیعتا وقتی وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ای تحت عنوان مسکن اجتماعی ارائه می‌کند باید منابع آن را هم اختصاص دهد که در این خصوص هیچ اعتباراتی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرداخت نشده است.

وی افزود: بنیاد مسکن از سال‌ها قبل ماموریت‌هایی را انجام می‌داد که اگر وزارت راه و شهرسازی می‌خواهد آن را به پای مسکن اجتماعی بگذارد ایرادی ندارد.

تابش با بیان این‌که عمده کارهای ما در راستای مسئولیت اجتماعی است تاکید کرد: به طور مثال در روستاهایی که ما خانه می‌سازیم بعضی از خانواده‌ها قادر به تامین آورده و حتی پرداخت اقساط وام نیستند به همین جهت ما از حساب صد امام (ره) برای آنها خانه رایگان می‌سازیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین گفت: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر نیز به همین شکل خانواده‌هایی که از توان مالی بالایی برخوردار نیستند برایشان مسکن رایگان احداث می‌کنیم.

وی در خصوص برنامه‌های وزیر جدید راه و شهرسازی و تعاملش با بنیاد مسکن گفت: تا کنون دو جلسه با آقای اسلامی برگزار کردیم. از ما خواستند که برنامه‌ای ارائه کنیم. امیدوارم پشتیبانی‌مان کنند که البته این روحیه را هم ظاهرا دارند.

اتمام مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر

تابش درباره آخرین وضعیت مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر اظهار کرد: حدود ۳۴۰ هزار واحد را به اتمام رساندیم که تقریبا کار ما در این بخش پایان یافته است. حدود ۳۰ هزار واحد باقی مانده که بخشی از آن تاسیسات زیربنایی ندارند و بخشی دیگر فاقد متقاضی است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره مسکن خانوارهای دو معلولیتی گفت: ساخت مسکن برای خانواده‌های دارای حداقل دو فرد معلول از طریق بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، سازمان بهزیستی و خیرین انجام می‌شود که در روستاها حدود ۸۰۰۰ واحد را تحویل داده‌ایم و در شهرها نیز کارها به خوبی پیش می‌برد.مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می‌خورد؟

شنبه 26 خرداد 1397
09:19 ب.ظ
محمد محمدی


مالیات

تاکیدهای وزیر جدید اقتصاد بر ضرورت افزایش مالیات‌گیری از طریق ایجاد پایه‌های مالیاتی جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی نشان از عزم جدی او برای تحقق این مساله دارد. در این باره یک اقتصاددان معتقد است چون دولت به درآمدهای مالیاتی کاملا وابسته نیست و هزینه‌هایش را از درآمدهای نفتی تامین می‌کند، روی مباحث مالیاتی خیلی تمرکزی ندارد.

علی مزیکی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که جلوگیری از وقوع فرار مالیاتی می‌تواند باعث ایجاد پایه‌های مالیاتی جدید شود، گفت: احتمالا تاکید وزیر جدید اقتصاد بر افزایش پایه‌های مالیاتی به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی است. یکی از عوامل فرار مالیاتی، وجود قوانین مالیاتی است. برخی از قوانین مالیاتی ما به خوبی برای اخذ مالیات طراحی نشده و علت هم این است که دولت به درآمدهای مالیاتی کاملا وابسته نیست و هزینه‌هایش را از درآمدهای نفتی تامین می‌کند و به همین خاطر هم روی مباحث مالیاتی خیلی تمرکزی ندارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به مسائل قانونی مربوط به اخذ مالیات ادامه داد: در برخی از حوزه‌ها فراوانی قوانین داریم، در حالی‌که در بعضی حوزه‌های دیگر خلأ قانونی داریم. زمانی که خلأ قانونی وجود داشته باشد، خود به خود فرار مالیاتی اتفاق می‌افتد اما زمانی که فراوانی قوانین وجود داشته باشد، به فعالان اقتصادی فشار مضاعفی وارد می‌شود؛ چرا که آنان احساس می‌کنند هر کاری که بخواهند انجام دهند مرتکب خلافی شده‌اند.

او با بیان این‌که دولت نمی‌تواند همه تولیدکنندگان و فعالیت‌هایشان را بازرسی کند، اضافه کرد: علاوه بر اتخاذ سیاست‌های سخت مالیاتی که در واقع همان تلاش برای شناسایی مالیات دهندگان است، دولت باید سعی کند سیاست‌های نرم را هم به کار گیرد.

او در توضیح سیاست‌های نرم اظهار کرد: زمانی که دولت نمی‌تواند همه بنگاه‌ها را مورد بازرسی قرار دهد، باید سعی کند با هنجارسازی پرداخت مالیات را امری مفید برای جامعه معرفی کند و مالیات دهندگان احساس کنند که مالیاتی که می‌دهند برای اهداف عامل‌المنفعه مصرف می‌شود. این مسئله خود به خود یک انگیزه‌ای را برای مالیات دهندگان به وجود می‌آورد.

مزیکی در ادامه به پیچیدگی‌های مالیات گیری از بنگاه‌های اقتصادی هم اشاره کرد و گفت: مالیات و چگونگی اخذ آن نیاز به مطالعات جدی دارد، چرا که ممکن است نتیجه نهایی طراحی برخی سیاست‌ها در واقع خلاف انتظارات باشد. خیلی اوقات برای این‌که ما بتوانیم دریافت مالیات را آسان‌تر کنیم اتفاقا باید سعی کنیم بخشش مالیاتی را بیشتر کنیم تا اینگونه انگیزه مالیات دهی بیشتر و در نتیجه پایه‌های مالیاتی هم افزایش پیدا کند.

پیش از این هم قدرت اله امام‌وردی - اقتصاددان، میزان فرار مالیاتی را حدود ۴۰ درصد تخمین زده وگفته بود که این فرارهای مالیاتی کاملا مشخص است که از کدام نهادها صورت می‌گیرد. برخی نهادها در اقتصاد ما نه دولتی هستند و نه عمومی و هیچ شفافیتی هم در عملکرد خود ندارند، لذا مالیات بسیار کمی می‌پردازندتمامی حقوق این وب سایت متعلق به زیگورات است. || طراح قالب avazak.ir